تبلیغات
بچه های برق دانشگاه آزاد کازرون - هوش مصنوعی
قالب وبلاگ قالب وبلاگ

بچه های برق دانشگاه آزاد کازرون
 

آپلود عکس رایگان و دائمی
 

اشتراک و ارسال مطلب به:

نوشته شده در تاریخ دوشنبه 24 بهمن 1390 توسط مجتبی جباری

هوش مصنوعی

هوش مصنوعی (artificial intelligence) را باید عرصهٔ پهناور تلاقی و ملاقات بسیاری از دانشها، علوم، و فنون قدیم و جدید دانست.
ریشه‌ها و ایده‌های اصلی آن را باید در فلسفه، زبان‌شناسی، ریاضیات، روان‌شناسی، نورولوژی، و فیزیولوژی نشان گرفت و شاخه‌ها، فروع، و كاربردهای گونه‌گونه و فراوان آن را در علوم رایانه، علوم مهندسی، علوم زیست‌شناسی و پزشكی، علوم ارتباطات و زمینه‌های بسیار دیگر.

هدف هوش مصنوعی بطور كلی ساخت ماشینی است كه بتواند «فكر» كند. اما برای دسته بندی و تعریف ماشینهای متفكر، می‌بایست به تعریف «هوش» پرداخت. همچنین به تعاریفی برای «آگاهی» و «درك» نیز نیازمندیم و در نهایت به معیاری برای سنجش هوش یك ماشین نیازمندیم.

با وجودی كه برآورده سازی نیازهای صنایع نظامی، مهم‌ترین عامل توسعه و رشد هوش مصنوعی بوده‌است، هم اكنون از فراورده‌های این شاخه از علوم در صنایع پزشكی، رباتیك، پیش بینی وضع هوا، نقشه‌برداری و شناسایی عوارض، تشخیص صدا، تشخیص گفتار و دست خط و بازی‌ها و نرم افزارهای رایانه‌ای استفاده می‌شود
مباحث هوش مصنوعی پیش از بوجود آمدن علوم الكترونیك، توسط فلاسفه و ریاضی دانانی نظیر بول (Boole) كه اقدام به ارائه قوانین و نظریه‌هایی در باب منطق نمودند، مطرح شده بود. در سال ۱۹۴۳، با اختراع رایانه‌های الكترونیكی، هوش مصنوعی، دانشمندان را به چالشی بزرگ فراخواند. بنظر می‌رسید، فناوری در نهایت قادر به شبیه سازی رفتارهای هوشمندانه خواهد بود.

با وجود مخالفت گروهی از متفكرین با هوش مصنوعی كه با دیده تردید به كارآمدی آن می‌نگریستند تنها پس از چهار دهه، شاهد تولد ماشینهای شطرنج باز و دیگر سامانه‌های هوشمند در صنایع گوناگون هستیم.

نام هوش مصنوعی در سال ۱۹۶۵ میلادی به عنوان یك دانش جدید ابداع گردید. البته فعالیت درزمینه این علم از سال ۱۹۶۰ میلادی شروع شده بود.(مرجع۱)

بیشتر كارهای پژوهشی اولیه در هوش مصنوعی بر روی انجام ماشینی بازی‌ها و نیز اثبات قضیه‌های ریاضی با كمك رایانه‌ها بود. در آغاز چنین به نظر می‌آمد كه رایانه‌ها قادر خواهند بود چنین اموری را تنها با بهره گرفتن از تعداد بسیار زیادی كشف و جستجو برای مسیرهای حل مسئله و سپس انتخاب بهترین آن‌ها به انجام رسانند.

هنوز تعریف دقیقی كه مورد قبول همهٔ دانشمندان این علم باشد برای هوش مصنوعی ارائه نشده‌است، و این امر، به هیچ وجه مایهٔ تعجّب نیست. چرا كه مقولهٔ مادر و اساسی‌تر از آن، یعنی خود هوش هم هنوز بطور همه‌جانبه و فراگیر تن به تعریف نداده‌است. در واقع، می‌توان نسل‌هایی از دانشمندان را سراغ گرفت كه تمام دوران زندگی خود را صرف مطالعه و تلاش در راه یافتن جوابی به این سؤال عمده نموده‌اند كه: هوش چیست؟

اما اكثر تعریف‌هایی كه در این زمینه ارایه شده‌اند بر پایه یكی از ۴ باور زیر قرار می‌گیرند:

سیستم‌هایی كه به طور منطقی فكر می‌كنند
سیستم‌هایی كه به طور منطقی عمل می‌كنند
سیستم‌هایی كه مانند انسان فكر می‌كنند
سیستم‌هایی كه مانند انسان عمل می‌كنند(مرجع۱)
شاید بتوان هوش مصنوعی را این گونه توصیف كرد:«هوش مصنوعی عبارت است از مطالعه این كه چگونه كامپیوترها را می‌توان وادار به كارهایی كرد كه در حال حاضر انسان‌ها آنها رابهتر انجام می‌دهند»(مرجع۲)

  فلسفۀ هوش مصنوعی
بطور كلی ماهیت وجودی هوش به مفهوم جمع آوری اطلاعات, استقرا و تحلیل تجربیات به منظور رسیدن به دانش و یا ارایه تصمیم میباشد . در واقع هوش به مفهوم به كارگیری تجربه به منظور حل مسایل دریافت شده تلقی میشود. هوش مصنویی علم و مهندسی ایجاد ماشینهایی با هوش با به كارگیری از كامپیوتر و الگوگیری از درك هوش انسانی و نهایتا دستیابی به مكانیزم هوش مصنوعی در سطح هوش انسانی میباشد.

در مقایسه هوش مصنوعی با هوش انسانی می توان گفت كه انسان قادر به مشاهده و تجزیه و تحلیل مسایل در جهت قضاوت و اخذ تصمیم میباشد در حالی كه هوش مصنوعی مبتنی بر قوانین و رویه هایی از قبل تعبیه شده بر روی كامپیوتر میباشد. در نتیجه علی رغم وجود كامپیوترهای بسیار كارا و قوی در عصر حاضر ما هنوز قادر به پیاده كردن هوشی نزدیك به هوش انسان در ایجاد هوشهای مصنوعی نبوده ایم.

بطور كلّی، هوش مصنوعی را می توان از زوایای متفاوتی مورد بررسی و مطالعه قرار داد. مابین هوش مصنوعی به عنوان یك هدف، هوش مصنوعی به عنوان یك رشته تحصیلی دانشگاهی، و یا هوش مصنوعی به عنوان مجموعۀ فنون و راه كارهایی كه توسط مراكز علمی مختلف و صنایع گوناگون تنظیم و توسعه یافته است باید تفاوت قائل بود.
  مدیریت پیچیدگی

ایجاد و ابداع فنون و تكنیك‌های لازم برای مدیریّت پیچیدگی را باید به عنوان هستۀ بنیادین تلاش‌های علمی و پژوهشی گذشته، حال، و آینده، در تمامی زمینه‌های علوم رایانه، و به ویژه، در هوش مصنوعی معرّفی كرد. شیوه‌ها و تكنیك‌های هوش مصنوعی، در واقع، برای حلّ آن دسته از مسائل به وجود آمده است كه به طور سهل و آسان توسط برنامه‌نویسی تابعی (Functional programming)، یا شیوه‌های ریاضی قابل حلّ نبوده‌اند.

در بسیاری از موارد، با پوشانیدن و پنهان ساختن جزئیّات فاقد اهمّیّت است كه بر پیچیدگی فائق می‌آییم، و می‌توانیم بر روی بخش‌هایی از مسئله متمركز شویم كه مهم‌تر است. تلاش اصلی، در واقع، ایجاد و دستیابی به لایه‌ها و ترازهای بالاتر و بالاتر تجرید را نشانه می‌رود، تا آنجا كه، سر‌انجام برنامه‌های كامپوتری درست در همان سطحی كار خواهند كرد كه خود انسان‌ها به كار مشغولند.

به یاری پژوهش‌های گسترده دانشمندان علوم مرتبط، هوش مصنوعی از آغاز پیدایش تاكنون راه بسیاری پیموده‌است. در این راستا، تحقیقاتی كه بر روی توانایی آموختن زبانها انجام گرفت و همچنین درك عمیق از احساسات، دانشمندان را در پیشبرد این علم، یاری كرده‌است. یكی از اهداف متخصصین، تولید ماشینهایی است كه دارای احساسات بوده و دست كم نسبت به وجود خود و احساسات خود آگاه باشند. این ماشین باید توانایی تعمیم تجربیات قدیمی خود در شرایط مشابه جدید را داشته و به این ترتیب اقدام به گسترش دامنه دانش و تجربیاتش كند.

برای نمونه به رباتی هوشمند بیاندیشید كه بتواند اعضای بدن خود را به حركت درآورد، او نسبت به این حركت خود آگاه بوده و با سعی و خطا، دامنه حركت خود را گسترش می‌دهد، و با هر حركت موفقیت آمیز یا اشتباه، دامنه تجربیات خود را وسعت بخشیده و سر انجام راه رفته و یا حتی می‌دود و یا به روشی برای جابجا شدن، دست می‌یابد، كه سازندگانش، برای او، متصور نبوده‌اند.

هر چند مثال ما در تولید ماشینهای هوشمند، كمی آرمانی است، ولی به هیچ عنوان دور از دسترس نیست. دانشمندان، عموماً برای تولید چنین ماشینهایی، از تنها مدلی كه در طبیعت وجود دارد، یعنی توانایی یادگیری در موجودات زنده بخصوص انسان، بهره می‌برند.

آنها بدنبال ساخت ماشینی مقلد هستند، كه بتواند با شبیه‌سازی رفتارهای میلیونها یاخته مغز انسان، همچون یك موجود متفكر به اندیشیدن بپردازد.

هوش مصنوعی كه همواره هدف نهایی دانش رایانه بوده‌است، اكنون در خدمت توسعه علوم رایانه نیز است. زبانهای برنامه نویسی پیشرفته، كه توسعه ابزارهای هوشمند را ممكن می‌سازند، پایگاههای داده‌ای پیشرفته، موتورهای جستجو، و بسیاری نرم‌افزارها و ماشینها از نتایج پژوهش‌های هوش مصنوعی بهره می‌برند.

سیستمی كه عاقلانه فكر كند. سامانه‌ای عاقل است كه بتواند كارها را درست انجام دهد. در تولید این سیستم‌ها نحوه اندیشیدن انسان مد نظر نیست. این سیستم‌ها متكی به قوانین و منطقی هستند كه پایه تفكر آنها را تشكیل داده و آنها را قادر به استنتاج و تصمیم گیری می‌نماید. آنها با وجودی كه مانند انسان نمی‌اندیشند، تصمیماتی عاقلانه گرفته و اشتباه نمی‌كنند. این ماشینها لزوما دركی از احساسات ندارند. هم اكنون از این سیستم‌ها در تولید عامل‌ها در نرم افزارهای رایانه‌ای، بهره گیری می‌شود. عامل تنها مشاهده كرده و سپس عمل می‌كند.

  سیستم‌های خبره
سیستم‌های خبره زمینه‌ای پركاربرد در هوش مصنوعی و مهندسی دانش ا‌ست كه با توجّه به نیاز روز افزون جوامع بر اتخاذ راه ‌حل‌ها و تصمیمات سریع در مواردی كه دانش‌های پیچیده و چندگانهٔ انسانی مورد نیاز است، بر اهمیت نقش آنها افزوده هم می‌شود. سیستم‌های خبره به حل مسائلی می‌پردازند كه به طور معمول نیازمند تخصّص‌های كاردانان و متخصّصان انسانی‌ست. به منظور توانایی بر حل مسائل در چنین سطحی (ترازی)، دسترسی هرچه بیشتر اینگونه سامانه‌ها به دانش موجود در آن زمینه خاص ضروری می‌گردد.

  عامل‌های هوشمند
عامل‌ها (Agents) قادر به شناسایی الگوها، و تصمیم گیری بر اساس قوانین فكر كردن خود می باشند. قوانین و چگونگی فكر كردن هر عامل در راستای دستیابی به هدفش، تعریف می‌شود. این سیستم‌ها بر اساس قوانین خاص خود فكر كرده و كار خودرا به درستی انجام می‌دهند. پس عاقلانه رفتار می‌كنند، هر چند الزاما مانند انسان فكر نمی‌كنند.
ایلین ریچ، هوش مصنوعی(وتكنیك‌ها)، ترجمه آزاد از دكتر مهرداد فهیمی، نشر جلوه، ۱۳۷۵،
وب‌گاه سیمرغ
هوش مصنوعی: به شیوه‌ای مدرن
هوش مصنوعی: راهنمائی برای سامانه‌های هوشمند
این كتاب به صورتی ساده و روان نوشته شده‌است.
Nisenfeld, A. E., Artificial Intelligence Handbook: Principles, Instrument Society of America, ۱۹۸۹. ISBN: ۱ - ۵۵۶۱۷

دانشنامه Wiki

طبقه بندی: مقالات برق، 
.: Weblog Themes By Pichak :.


شرکت کوشا الکام پارس نماینده رسمی اینترنت پرسرعت شاتل در کازرون * سرعت فوق العاده * ادرس:چهار راه بانک ملی مجتمع تجاری کوثر واحد 1 * تلفن:11-2219410

اللّهُمَّ كُنْ لِوَلِیِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَیْهِ وَعَلى آبائِهِ فی هذِهِ السّاعَةِ وَفی كُلِّ ساعَةٍ وَلِیّاً وَحافِظاً وَقائِدا ‏وَناصِراً وَدَلیلاً وَعَیْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَك َطَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فیها طَویلاً

Google

در این وبلاگ
در كل اینترنت

دریافت کد قلب دنبال موس
تمامی حقوق این وبلاگ محفوظ است
قالب وبلاگقالب وبلاگ
تحلیل آمار سایت و وبلاگ