تبلیغات
بچه های برق دانشگاه آزاد کازرون - خلق کوچک‌ترین بیت حافظه‌ای مغناطیسی جهان
قالب وبلاگ قالب وبلاگ

بچه های برق دانشگاه آزاد کازرون
 

آپلود عکس رایگان و دائمی
 

اشتراک و ارسال مطلب به:

نوشته شده در تاریخ سه شنبه 8 فروردین 1391 توسط زینب تقی زاده

خلق کوچک‌ترین بیت حافظه‌ای مغناطیسی جهان

با گذشت ۳۰ سال از پژوهش فناوری‌نانو، دانشمندانی از IBM به‌طور موفقیت‌آمیزی توانایی ذخیره‌سازی اطلاعات در ۱۲ اتم مغناطیسی را شرح داده‌اند.

این در حالی است‌که حافظه‌های صفحه‌ای امروزی تقریبا" از یک میلیون اتم برای ذخیره سازی یک بیت اطلاعاتی واحد استفاده می‌کنند.

توانایی دستکاری ماده به‌وسیله‌ی اساسی‌ترین مولفه‌هایش - اتم به اتم - می‌تواند منجر به فهم عمیق و ضروری برای ساخت افزاره‌های کوچک‌تر، سریع‌تر و کم مصرف‌تر شود.

تاکنون، این‌که چه تعداد اتم برای ساخت یک بیت حافظه‌ای مغناطیسی قابل اعتماد مورد نیاز است، نامعلوم بوده است.

مواد فرومغناطیس، با خواصی مشابه همان آهنرباهایی که در یک یخچال استفاده می‌شوند؛ از یک برهم‌کنش مغناطیسی بین اتم‌های تشکیل‌دهنده استفاده می‌کنند که تمام اسپین‌های آن‌ها – سرچشمه‌ی مغناطیسی اتم‌ها - را در یک جهت واحد هم‌خط می‌کند.

فرومغناطیس‌ها در ذخیره‌سازی داده‌های مغناطیسی خیلی خوب کار کرده‌اند ولی یک مانع بزرگ درکوچک‌سازی آن‌ها تا حد ابعاد اتمی وجود دارد و آن برهم‌کنش بیت‌های همسایه با همدیگر است.

مغناطیس‌پذیری یک بیت مغناطیسی می‌توانند به‌طور قوی مغناطیس‌پذیری همسایه‌اش را از طریق میدان مغناطیسی‌اش متأثر کند. به‌کارگیری بیت‌های مغناطیسی در مقیاس اتمی جهت نگهداری اطلاعات یا انجام اعمال محاسباتی مفید نیازمند کنترل دقیق این برهم‌کنش‌ها بین بیت‌ها است.

دانشمندان IBM از یک میکروسکوپ تونل‌زنی روبشی (STM) برای مهندسی اتمی گروهی از ۱۲ اتم که به‌طور پادفرومغناطیسی به هم جفت شده بودند؛ استفاده کرده و بیتی از داده را برای ساعت‌ها در دماهای پایین ذخیره نمودند.

آن‌ها با استفاده از مزیت مربوط به جهت‌گیری‌های تناوبی ذاتی اسپین مغناطیسی، توانایی بسته‌بندی کردن بیت‌های مغناطیسی همسایه را در فواصل بسیار نزدیک‌تر از چیزی که قبلا" میسر بود؛ را بنمایش گذاشتند.

این‌کار به‌طور قابل‌توجهی چگالی ذخیره‌سازی مغناطیسی را بدون ایجاد اختلال در حالت بیت‌های همسایه افزایش می‌دهد.
.: Weblog Themes By Pichak :.


شرکت کوشا الکام پارس نماینده رسمی اینترنت پرسرعت شاتل در کازرون * سرعت فوق العاده * ادرس:چهار راه بانک ملی مجتمع تجاری کوثر واحد 1 * تلفن:11-2219410

اللّهُمَّ كُنْ لِوَلِیِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَیْهِ وَعَلى آبائِهِ فی هذِهِ السّاعَةِ وَفی كُلِّ ساعَةٍ وَلِیّاً وَحافِظاً وَقائِدا ‏وَناصِراً وَدَلیلاً وَعَیْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَك َطَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فیها طَویلاً

Google

در این وبلاگ
در كل اینترنت

دریافت کد قلب دنبال موس
تمامی حقوق این وبلاگ محفوظ است
قالب وبلاگقالب وبلاگ
تحلیل آمار سایت و وبلاگ