تبلیغات
بچه های برق دانشگاه آزاد کازرون - فوتونیک چیست؟
قالب وبلاگ قالب وبلاگ

بچه های برق دانشگاه آزاد کازرون
 

آپلود عکس رایگان و دائمی
 

اشتراک و ارسال مطلب به:

نوشته شده در تاریخ دوشنبه 20 آذر 1391 توسط مجتبی جباری

فوتونیک چیست؟
فوتونیک چیست؟
یكی از شاخه های جدید و مهم علوم در سالهای اخیر فوتونیك یا مهندسی نور می باشد این علم استفاده از نور ( در تمامی طول موجها) بمنظور تبدیل آن به اطلاعات است. حوزه كاربردهای این فناوری شامل تمامی بخش های مورد نیاز بشر از جمله هوا و فضا، امور دفاعی ، پزشكی و غیره می گردد.

یكی از مهمترین كاربردهای فناوری فوتونیك استفاده از آن در ارتباطات و مخابرات نوری است و بهمین دلیل است كه بیشترین توسعه و نوآوری در این زمینه بعمل آمده است. استفاده از این فناوری می تواندبه بسیاری از مشكلات مهم و تقریباً غیرقابل حل مخابرات الكترونیكی نظیر محدودیت عرض باند )مونتاژ GHZ25(، ارسال حجم محدود اطلاعات بطور همزمان و پائین بودن سرعت انتقال فائق آید. یك سیستم مخابرات نوری شامل سه بخش عمده مسیر ارسال اطلاعات (فیبرنوری) آشكارسازی اطلاعات و پردازش آن است. هر نو پژوهش در مورد كاربرد فوتونیك در مخابرات لزوماً باید بر روی هر سه نوع فوق و یا حداقل یكی از آن متمركز گردد. 
قطب علمی فوتونیك دانشگاه تبریز هدف نهائی خود را كاربرد فوتونیك در مخابرات قرار داده و در نظر دارد با استفاده از تمامی امكانات موجود در هر سه زمینه فوق و به پژوهشهای نظری و تجربی پرداخته و نسبت به تامین زیر ساختاری اساس مورد نیاز كشور در این زمینه اقدام نماید . زمینه های اصلی فعالیت قطب علمی با توجه به امكانات موجود در سه رشته زیر متمركز خواهد شد كه با گسترش امكانات توسعه خواهند یافت.
متذكر می گردد كه نتایج حاصل از پژوهش در هر كدام از رشته های زیر علاوه بر كاربرد های آن در مخابرات می توانند در زمینه های مختلفی نیز كاربرد داشته باشند. بعنوان مثال كریستالهای مایع علاوه بر كاربرد آن بعنوان یكی از مواد تشكیل دهنده كریستالهای فوتونی می توانند كاربرد های مهمی در نمایشگرهای دیجیتالی داشته باشند و یا استفاده از آشكارسازهای فوتونی كاربردهای وسیعی در زمینه های پزشكی و دفاعی دارند و پژوهشگران فعال در این قطب هم اكنون نیز قراردادهای پژوهشی با بعضی از موسسات برای طراحی این آشكارسازها در زمینه های مورد نیاز آنان منعقد نموده اند.

طبقه بندی: بانک اطلاعات واخبار برق و الکترونیک، 
.: Weblog Themes By Pichak :.


شرکت کوشا الکام پارس نماینده رسمی اینترنت پرسرعت شاتل در کازرون * سرعت فوق العاده * ادرس:چهار راه بانک ملی مجتمع تجاری کوثر واحد 1 * تلفن:11-2219410

اللّهُمَّ كُنْ لِوَلِیِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَیْهِ وَعَلى آبائِهِ فی هذِهِ السّاعَةِ وَفی كُلِّ ساعَةٍ وَلِیّاً وَحافِظاً وَقائِدا ‏وَناصِراً وَدَلیلاً وَعَیْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَك َطَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فیها طَویلاً

Google

در این وبلاگ
در كل اینترنت

دریافت کد قلب دنبال موس
تمامی حقوق این وبلاگ محفوظ است
قالب وبلاگقالب وبلاگ
تحلیل آمار سایت و وبلاگ